סוגי ישיבה למדיטציה

מדיטציה בישיבה על כסא

מדיטציה בישיבה מזרחית

מדיטציה בתנוחת לוטוס

התנוחה הראשונה אותה נלמד כאן היא הישיבה על כסא, למה על כסא? ובכן בלשון המעטה לא כולנו נולדנו במזרח הרחוק, לא כולנו סופר גמישים ויכולים להשתמש בתנוחות היוגה השונות של המדיטציה. אמנם לתנוחות אלו יש יתרונות רבים, אבל אם במהלך המדיטציה הגוף כואב ואחר כך קשה ללכת אז יתרונות המדיטציה מתבטלים.

טוב אז ניגש לתנוחה, כמובן נשתמש פה בעקרונות הישיבה למדיטציה
ובעקרונות התנוחה הגופנית במדיטציה

הנחיה בסיסית למדיטציה על כסא:

ברמת העיקרון יש לשבת על כסא בצורה נוחה המתאימה לעקרונות הישיבה למדיטציה המוזכרים למעלה. כדאי להקפיד על כך שכפות הרגליים נוגעות בצורה מלאה בקרקע – דבר שייתן את הקרקוע הנחוץ במדיטציה, בדרך כלל ניתן לומר שבמדיטציה אנחנו מרחפים מעט, רגליים על הקרקע נותנים לנו את הבסיס להיות יציבים במדיטציה, השוק והברך צריכות להיות פחות או יותר אנכיות אחת לשנייה, והגב זקוף.

מומלץ לשבת עם הישבן על קצה הכסא כך שהגוף לא נשען על המשענת, כפות הידיים על הברכיים או בחיק, או באחת הצורות המפורטות במאמר על המודרות למדיטציה. גב זקוף, בית החזה פתוח, כתפיים רפויות וצוואר ארוך.

אם אתם בכל זאת רוצים במדיטציה להשתמש במשענת, יש להביא את הגוף אחורנית כמה שיותר כך שהגב מבסיס הישבנים יהיה זקוף וצמוד למשענת, יש נטייה לאט לאט לשקוע למשענת ולרפוס דבר המסמל חולשה וחוסר אחריות על הגוף שלכם, אז שימו לב שלא תשקעו, ותשתפלו למטה במהלך המדיטציה.

עזרה/ווריאציה בתנוחת המדיטציה

למי שרוצה להישען אבל לא לגמרי לרפוס יש גם אופציה לשים כרית בין המשענת לגב שתמנע שקיעה לאחור.
יש כאלה ששמים כרית מתחת הישבן על הכסא לשם נוחות.
למי שלא מגיע עם הרגליים לרצפה, אפשר לשים ספרי טלפונים על הרצפה כדי שהרגליים יגיעו אליהם במגע מלא, או ניתן לשבת על שמיכה מקופלת על הכסא.
עם כסאות משרדיים אפשר לכוון את הכסא לגובה הנכון כך שהרגליים יהיו במגע מלא עם הרצפה, וגם ניתן לכוון את המשענת שתינטה מעט קדימה, ואז אם יושבים עם הישבן עד הסוף יהיה מגע של המשענת רק באזור הגב התחתון. נסו, זה מאוד נוח.#

מדיטציה בישיבה מזרחית

מי לא מכיר ישיבה מזרחית? ישיבה נפוצה גם במדינתנו הקטנה ורובנו התנסינו בה בשלב זה או אחר בחיינו, ילדים קטנים ותינוקות יושבים בטבעיות בצורה זו של ישיבה,  זוהי תנוחת מדיטציה אידיאלית למתחילים המתקשים לשבת בתנוחות הקלאסיות של המדיטציה,  הבעיה היא היציבות, הגב והמפשעות.

כניסה לתנוחת המדיטציה

נתחיל מישיבה על שטיח המדיטציה עם הרגליים פשוטות לפנים, יש לכופף את רגל ימין ואז את רגל שמאל כך שהברכיים נפרדות, השוקיים מוצלבות וכפות הרגליים מתחת לברך הנגדית.
להשתמש ביד ימין לפתוח את ישבן ימין אחורה והצידה, ואז ביד שמאל לטפל בישבן שמאל באותה צורה , כך שיש יותר מגע של עצמות הישיבה עם השטיח.
גם פה יש לשבת למדיטציה עם גב זקוף ויציב, כפות הידיים על הברכיים או בחיק או בכל אחת מתנוחות המודרות השונות ראה ערך עקרונות הגוף במדיטציה

על התנוחה להיות יציבה ונוחה, אך לאנשים רבים קשה לשבת בישיבה מזרחית זה, תלוי ברמת הגמישות של הרגליים ובפתיחות האגן. ישנם כאלה שהישיבה קלה להם אבל הגב כואב, או נוטה לפנים ואז ניתן להשתמש בעזרים או ווריאציות של הישיבה.

עזרה/ווריאציה בתנוחת המדיטציה

הבעיות בתנוחה יהיו קשורות ליציבות, לגב ולמפשעות, לנטיה לשקוע למטה בתנוחה, לעגל את הגב או לנטות קדימה, הדרכים הבאות מאפשרות לנו להגיע לישיבה נכונה יותר, כמובן בהתאם למגבלות הגוף של כל אדם ותלויות קודם כל בשימוש בישיבה נכונה על עצמות הישיבה, כמו שהוסבר למעלה – משיכה ופתיחה של הישבנים אחורה והצידה.

• הגבהה מלאה של הישבן בעזרת כרית, שמיכה מגולגלת, שמיכה מקופלת, או ספוג יוגה מתחת לעצמות הישיבה ( ישבן מלא) יעזרו להקטין את הלחץ על הגב התחתון, להקל על פתיחת האגן ולהביא לגב זקוף ללא מאמץ.
• כרית מתחת לישבן כך שקצה הישבן יהיה בקצה הכרית, עוזרת להישאר זקוף בתנוחה.
• כריות או קוביות מתחת לברכיים – מספקות יציבות נוספת בתנוחת המדיטציה ומורידות את הלחץ מהמפשעות.

 

 

יש להשתמש בעזרים הללו למדיטציה עד שמגיעים למצב, שהתנוחה יציבה ונוחה, הגב זקוף, חזה פתוח, כתפיים מעל האגן – גוף לא נוטה קדימה ולא אחורה.
אם עדיין קשה לכם לשבת, אחרי כל הניסיונות והווריאציות, בבקשה לעבור לתנוחות הקלות האחרות או לכסא.

מדיטציה בתנוחת לוטוס

לאלו שיכולים לשהות בתנוחת מדיטציה זו היתרונות רבים, זו אחת מתנוחות המדיטציה היציבות ביותר – הישבן ושתי הברכיים הנוגעות ברצפה, יוצרים ביחד בסיס משולש עליו מונח הגוף, התנוחה הזו כמעט אוטומטית, מביאה לכניסה לשקט ובקרב היוגים היא נחשבת כתנוחה הטובה ביותר להתבוננות.
הבעיה היא שתנוחה זו היא למעשה אחת מהתנוחות הקשות יותר לביצוע, ואם לא תרגלנו אותה מילדות, קשה להשתמש בה למדיטציה, לא מוצלח לכן עדיף להתחיל אולי עם חצי לוטוס. ( התנוחה הבאה)

כניסה לתנוחת המדיטציה

כדאי להכין את הגוף לתנוחה עם תנוחות יוגה פותחות אגן ומפשעה, ולתרגל פרפר, חצי פרפר וכדומה.
התנוחה מיועדת לתלמידי יוגה מתקדמים וגמישים בלבד,  ומומלץ לנסותה פעם ראשונה בהדרכה של מורה ליוגה מוסמך.
נתחיל מישיבה על שטיח המדיטציה עם הרגליים פשוטות לפנים, אז נניח את כף רגל ימין על הירך השמאלית וכף הרגל השמאלית על הירך הימנית. כפות הרגליים צריכות לפנות כלפי מעלה, והברכיים צריכות להיות במגע נוח עם הרצפה, יש לשמור על הגב, הצוואר והראש ישרים, כתפיים מעל האגן, כפות הידיים על הברכיים, או באחת מהמודרות למדיטציה.
ניתן כמובן להחליף את סדר הרגליים לפי הצורך.

עזרה/ווריאציה בתנוחת המדיטציה

כרית או ספוג מתחת לישבנים לפני התנוחה הסופית.
ניתן כמובן לתרגל קודם חצי לוטוס ארדהא פאדמאסנה.
לא מומלץ לבעלי בעיות ברכיים, קרסול וסכיאטיקה או למתחילים.

מרכז כוליות - גלריה רוחנית

אתרים נוספים מבית כוליות

עקבו אחרי ברשתות החברתיות

דילוג לתוכן