עקרונות התנוחה הגופנית במדיטציה

במאמר זה אפרט את  8 העקרונות לתנוחה הגופנית במדיטציה

עקרונות התנוחה במדיטציה מבוססים על דף עקרונות הישיבה למדיטציה וידע אנטומי בסיסי, ולפיהם חשוב לסדר את הגוף למדיטציה. מאמר זה תקף לרוב התנוחות/אסאנות למדיטציה המוסברות באתר.
כדאי להדפיס את המאמר לשימוש לפני תרגול המדיטציה, עד שהעקרונות נקלטים והופכים לחלק מתנוחת המדיטציה שלכם.

1.    הבסיס לתנוחת המדיטציה יציבות
ראשית יש לבחור תנוחת מדיטציה ולשבת בה, סדרו את התנוחה כך שהישיבה מספקת לכם בסיס יציב אך נוח.
2.    תנוחת הגב במדיטציה
במדיטציה על הגב להיות זקוף אך לא מתוח או נוקשה ויש לשמור על הכפוף הטבעי בגב התחתון, אם יש צורך סדרו את הישיבה עם הגבהה, או שינוי בזווית הישיבה. כדי לראות אם הגב ישר ניתן להרגיש את מיקום הכתפיים ולראות אם הן נמצאות מעל האגן, אפשר גם להניע את הגוף מעט קדימה ואחורה כדי למצוא את המרכז של הישיבה.
3.    תנוחת החזה והבטן במדיטציה
במדיטציה על הבטן להיות רפויה, אבל לא יותר מידי, ( הבטן גם שומרת על הגב זקוף), את החזה יש לפתוח – אבל לא להבליט החוצה כמו חייל, כדאי לקחת מספר נשימות עמוקות כדי להרגיש את פתיחת של החזה.
4.   תנוחת הכתפיים במדיטציה
במדיטציה על הכתפיים להיות באותו גובה ורפויות / נינוחות – אך לא שמוטות לפנים, וגם לא משוכות בכוח לאחור. כדי לוודא זאת אפשר להרים את הכתפיים לאוזניים ואז להרפות, לסובב כתפיים אחורנית, להצמיד שכמות ואז להרפות שוב כך שנרגיש שהכתפיים יושבות במקומן.
5.    תנוחת הידיים במדיטציה
במדיטציה על הידיים להיות באחת מהמודרות או התנוחות השונות –  לדוגמא כשכפות הידיים על הברכיים, יש דף שלם על מודרות ותנוחות ידיים, בכל מקרה רצוי שהידיים יהיו מונחות כך שאין לחץ על הכתפיים, או על מקרבי השכמות.
6.    תנוחת הראש במדיטציה
במדיטציה על הראש להיות מוטה מעט קדימה,  כדי ליצור צוואר ארוך, שימו לב "רק מעט" שכן הצוואר זקוף כהמשך לגב.
7.   הפנים במדיטציה
חשוב במדיטציה להרפות את הלסתות, הלשון, העיניים, העפעפיים, והמצח והקרקפת רפויים.
8. סיכום תנוחת המדיטציה
לסיכום אפשר להשתמש בתיאור הבא -במדיטציה כל הגוף שלכם רפוי כמו בובה על חוט, כאשר החוט שלכם קשור לקודקוד הראש, ומצד שני הגוף יציב ואיתן כסלע המחובר לקרקע.

מרכז כוליות - גלריה רוחנית

אתרים נוספים מבית כוליות

עקבו אחרי ברשתות החברתיות

דילוג לתוכן